Yaşar Kemal’i kaybettik.

Yaşar Kemal'i kaybettik.

İle paylaş:


Yaşar Kemal'i kaybettik.

 

Dünya edebiyatının en büyük yazarlarından ve bütün halkların hak ve özgürlük mücadelesinin en önde gelen sözcülerinden Yaşar Kemal artık aramızda değil. Üzüntümüzü, aynı kederi derinden duyduğundan emin olduğumuz bütün insanlıkla paylaşıyoruz.

 

Yaşar Kemal, Anadolu halklarının tarih boyunca yarattığı büyük kültürün sürdürücüsü, derleyicisi, yeniden yaratan ve geliştiren işçisiydi. Yaşar Kemal, halkın toprağından aldığı birikimi, yalnız edebiyatının ana damarı olarak değerlendirmekle kalmamış, sosyalizm, demokrasi, barış ve insan hakları mücadelesinin içinde etkili bir kaldıraç olarak kullanmıştır.

 

Yaşar Kemal, işçi sınıfının siyasi, ekonomik ve kültürel mücadelesinde her zaman en önde çalışmış, yoksul köylülüğün yalnızca edebiyatta değil, gerçek hayatta da ağalığa, gericiliğe ve sömürüye karşı mücadelesinin yanında olmuştur.

 

Kürt halkının özgürlük ve hak mücadelesinin daima içinde olmuş, çok zor koşullarda barış çalışmalarına öncülük etmiştir.

 

Bütün hayatı boyunca sosyalizm ideallerine bağlı kalan Yaşar Kemal, bundan böyle de, işçi sınıfının ve halkların özgürlük, demokrasi ve sosyalizm mücadelesinin içinde, yanımızda ve önümüzde olacaktır.

 

Onun eserleri ve mücadelesinin kararlı takipçisi olacak ve kahramanlara yaraşır çalışmasının nesiller boyu anılması ve anlaşılması için var gücümüzle çalışacağız.

 

Başta bütün Çukurova halkı olmak üzere, bütün dünya halklarına, işçi ve emekçilere başsağlığı diliyoruz.

 

 

 

 

EMEK PARTİSİ

Genel MErkezi

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*