‘Yaslı Ada’ bu sene de tekrar sahneleniyor.

'Yaslı Ada' bu sene de tekrar sahneleniyor.

‘Yaslı Ada’ bu sene de tekrar sahneleniyor.

 

 Dizi oyuncuları tiyotrada

 

Tiyatro sevdalılarının bir oyununu İstanbul’a geldiğim ilk gece izledim. Geçen yıl, ‘Yaslı Ada’ adlı oyunlarını izlemiş tabiri caizse ayakta alkışlamıştım.

Yaslı Ada gördüğü büyük ilgiden dolayı bu senede tekrar sahneleniyor.

 

Tiyatro başka bir âlem, başka bir güzellik… Seyircilerle oyuncular bir anlamda birlikte soluklanırlar. Oyuncular duyguların ve olayların anlatımını konuşmaları ve hareketleri ile yaparlar. Tekrarları yoktur. Sahnedesiniz karşınızda sizi dikkatle izleyen izleyiciniz vardır. Salon susmuştur, sessizlik içinde tek duyulması ve görülmesi istenilen sahnedekilerdir ve onların aksettirecekleridir.

Elbette tiyatro bir sahne sanatıdır.

Üstelik canlı sergilenen bir sanattır.

Tiyatro genelde toplum psikolojisine hitap eder. Tiyatro farklıdır. İzlediğiniz dizilere benzemez, sinemaya da benzemez. Oralarda sanal dünyayı görürsünüz, tiyatro diridir, göz göze gelerek o heyecanı hissedersiniz.

Tarihin en eski dönemlerinde bile tiyatro varmış.

Oyuncuların bire bir heyecanlarına, tanık olmak, enerjilerini hissetmek büyük bir keyif!

 

Tiyatrocuların hepsi birbirinden değerlidir. Bu oyunda benim daha önce reklam ve dizilerden izlediğim Sinan Mordağ’ın farklı uşak tiplemesi seyirciden tam not aldı.

Oyuncular çoğunlukla dizilerde oynayan tiyatroculardı.

Birçoğunu reklamlarda da izlemiştik.

Gönül birliği içinde bu güzel oyunda bir araya gelmişlerdi.

 

‘Sanat 3 Tiyatro’ yetkilileri diyorlar ki:

“İzleyiciyi gündelik hayatın stresinden uzaklaştıran, müstehcen espriler olmadan da mizah yapılır iddiasında olan oyun seyirciye diyor ki: Kıymetli seyirciler yanlış örnekler yüzünden koptuğunuz tiyatro salonlarına lütfen ailenizi de alın gelin korkmayın! Gönül rahatlığıyla izleyeceğiniz ve belaltı espriler olmadan da güleceğiniz bir mizah anlayışıyla karşınıza çıkıyoruz.”

 

Sergilenen oyunun adı, ‘KAYIP EMANET’ti.

Sözlerinin doğruluğu, izleyicilerin kahkahaları ile ispatlanmıştı.

Oyun bittiğinde oyuncular uzun süre alkışlandılar.

Onlara stresli hayatlarının yoruculuğunda aldırdıkları nefes için teşekkür ediyorlardı. Gülümseyerek ayrılan izleyici belliydi ki, bu oyunu yakınlarına tavsiye edeceklerdi.

Ben öyle yapıyorum.

Dinlenmek, keyif almak, günlük sıkıntılarınızdan arınmak, değerlerimizin güzelliğinin farkına varmak ve özetle eğlenmek istiyorsanız bence bu oyunu izlemelisiniz.

 

Sami GÜLBABA   

Musa ÇAĞIRGAN –

Sinan MORDAĞ

Seyfullah KARTAL

Ömür KAYAKIRILMAZ

Vahdet ÇAKAR 

Enis ÇAĞLAR

Güler TURHAN

 

Oyunculukları ile sizlerin alkışlarını hak edecekler.

 

Ben bir yazar olarak elbette oyunun yazarını tebrik etmek istedim. Fatih GÜLBABA gencecik bir yazar. Dolu dopdolu. Belli ki çok güzel eserleri kaleme alacak ve oyunun bir hayli başarılı yönetmeni ve oyuncusu Sami GÜLBABA ile daha nicelerine sahnelerde yer verecekler.

 

Nazan Şara Şatana

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz