DOLAR 13,4726
EURO 15,2894
ALTIN 792,247
BIST 2011,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3°C
Kar Yağışlı

Yassıada için skandal iddialar!

11.11.2016
A+
A-

2013 yılı Nisan ayında Torba Yasayla 3996 sayılı kanun kapsamında Yassıada ve Sivriada’nın turizme açılması, adının Demokrasi ve Özgürlük Adası olarak değiştirilen Yassıada’ya  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafında 5 yıldızlı otel olarak dönemin Samsun Ak Parti Milletvekili Çiğdem Karaaslan’a ait YKK firması tarafından projelendirilen turizm amacı güdülerek planlanan proje TOB’liğine 21 yıllığına kiralanmak üzere verilmişti

Yassıada için skandal iddialar!

RESMİ BÜYÜTMEK İÇİN RESİM ÜZERİNE TIKLAYIN

TOBB, kendisine bağlı Gümrük ve Turizm İşletmeleri AŞ’ye işi devretti. GTİ, üç aşamalı olarak ihaleye çıkmış, ilk etapda işi 1. olmamasına rağmen MESA Mesken Sanayi şirketine vermiştir.
28.08.2014 tarihinde imzalanan sözleşme sonrası yer teslimi yapılmamış, 14.05.2015 tarihinde dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından temeli atılmış ve işe başlanmıştır.
20.09.2016 tarihinde sözleşmenin süresi bitmesine rağmen inşaat tamamlanamamıştı. MESA şirketi inşaatın sözleşmedeki taraflara işin yapılamayacağını söyleyip fiyat farkı talebinde bulunarak Haziran 2016 yılı içinde inşaat durdurulmuştu.

KASIM 2013: Yassıada’nın ismi “Demokrasi ve Özgürlükler Adası” olarak değiştirilmiştir. İsim değişikliğine Adalar Belediyesi tarafından itiraz edilmiştir.
TEMMUZ 2014: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, “Yassıada ve Sivriada’da yapılacak olan planlama, imar ve inşaat uygulamaları ile diğer düzenlemeler 4/4/1990 tarihli ve 3621 sayılı Kıyı Kanunu hükümlerine ve diğer mevzuatta yer alan kısıtlama ve prosedürlere tabi değildir” Adalar Belediyesi bu kararlara itiraz etmişti.

Yassıada için skandal iddialar!
Doğrusuda, İlçesi kapsamında olan Yassıada’nın kıyı kanununa tabi olmaması, 50 mt’lik sahil şeridinde yapı yapılamayacağı hükmünü aşmak için bu karar alındı ise de, inşaattan çıkan toprakların denize dökülmesi anlamına gelmemektedir. İşte Adalar Belediyesi tam bu noktada görevini yapmamıştır. Çünkü denize toprak boca etmek deniz dibi canlılarının ve ekolojik dengenin yok olması demektir.

Peki Adalar Belediyesi ne yaptı! Baştan çıngar çıkardı. Çevreci kesildi. Halkı yönlendirip arkasına alıp “Yassı adamıza dokunmayın” sloganları ile Mesa firmasına bizi almadan hiçbir şey yapamazsın diye göz dağı verdi. Sonra mı ne oldu, firma tüm deniz taşıma işini Adalar Belediyesi üst yöneticilerinden birisiyle köprü vazifesi gördüğü iddia edilen Yonca Denizcilik firmasına vererek Adalar Belediyesini susturdu.

Adalar Belediyesi ile MESA Şirketi arasındaki köprüyü eski CHP’li şimdi ise AKP’li olan Yonca Denizcilik’in kurduğu iddialar arasında…

Yassıada için skandal iddialar!

Buna göre,
1-) Marina İnşaatının projesi ve ruhsatı olmasına rağmen çok masraflı olduğundan dolayı marina inşaatına başlanmamış onun yerine bedava derecesinde ucuz, kolay, zamandan kazandıran yöntemi kullanmışlar ve Yassıada’daki inşaat kazılarından çıkan 200.000 m3 toprak dökümünü marina yapılacak yere dökülmüş ve üzerine demirli beton dökülerek rıhtım oluşturulmuştur.

 
YASA DIŞI olarak yapılan deniz toprak dolgusu ile oluşan rıhtım, kuvvetli deniz hareketleri ile her an çökme tehdidi altındadır. Bilindiği üzere deniz dolgusu ancak kaya türü, suda çözünmeyen anroşman taşları gibi malzemelerden yapılması gerekirken Yassıada’da çalışan Mesa firması, inşaat kazılarından çıkan toprak ile yaptığı dolgu ile kazancına kazanç katmıştır.

 
Kazı sırasında çıkan hafriyattın yapmadığı deniz ve kara nakliye ücret tutarlarını hak edişlerine koyup alırken ayrıca da 200.000 m3 anroşman taşı getirip rıhtım inşaat işini yapacakken bu taşları getirmeden, nakliyelerini yapmadan anroşman taşı dolgusu yaptık deyip hem taş bedellerini hem de nakliye bedellerini hak edişlerine koyup aldığını bizlere düşündürmektedir.

Daha önce yaptığımız haberlerde Yassıada’nın inşaata başlanmazdan ve başlandıktan sonraki fotoğraflarında bu toprak dökümü açıkça gözükmektedir.

Şimdi yetkililere (kimin yetkili olduğu da belli değil ya) şunu soruyoruz Gazetemizdeki Yassıada ile ilgili haberi ihbar kabul edip MESA firması tarafından Kıyı Kanuna aykırı davrandığı ve alenen deniz dolgusu yaptığı için Yapı Tatil Tutanağı tutulmuş mudur ? (Adalar Belediyesi Arkas, Sanko gibi firmalara Yapı Tatil tutanağı tutamadığına göre MESA’ya hiç tutmamıştır)

 
2-) Adalar Belediyesi tarafından 3621 Kıyı Kanuna ve K.K.Ç değiştirecek deniz dolgusu yapan Mesa firmasına karşı Çevre ve Şehircilik Bakanlığına, Kültür ve Turizm Bakanlıklarına ilgili firmanın YASA DIŞI UYGULAMALARI bildirilmiş midir ? Bildirilmediyse 1/5000 Nazım İmar Planı ve 1/1000 Uygulamaya Esas İmar Planları onaylandığına göre Yassıada’da değişen K.K.Ç eski haline getirilecek midir? Yani denize yapılan dolgu kaldırılacak mıdır? (Doldurmak kolayda kaldırmak Yassıada’daki tüm inşaatları yapmaktan zor )

 
3-) Yassıada, Adalar İlçesi içerisinde mi kalmaktadır? Yoksa Kültür ve Turizm Bakanlığı sınırları içinde mi kalmaktadır?

 
4-) Adalar İlçesi sınırlarında içinde ise neden Adalar Belediyesi inşaatın hiçbir kademesinde KAMU ADINA yapması zorunlu kontrollük hizmetlerini yapmamıştır?

 
5-) Yassıada’daki Mesa firmasının yaptığı İnşaatı Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptırıyor ve baş sorumlusu bakanlığın olduğunu varsaysakta Adalar Belediyesinin denize yapılan dolguya ses çıkarmaması/göz yumması yada görmezden gelmesi normal midir? Yoksa Adalar Belediyesi ARKAS, SANKO gibi Mesa’yada mı aynı bağış sistemi kapsamında izin vermektedir!

 
6-) Mesa firması, Yassıada’daki hafriyatı “Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğine” uygun olarak mı nakletmiştir yoksa yönetmeliğe uymak çok masraflı ve zaman aldığından dolayı Adalar’da holding sahiplerinin ve CEO ‘ların denize sıfır malikanelerinde yaptıkları gibi inşaatlarından çıkan moloz ve hafriyat toprakları ile sahil dolgusu yapmayı mı, arsalarına bedavadan genişletmeyi tercih etmiştir ?

*Bakınız “Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğine”

 
7-) Mesa inşaat yaptığı inşaatı durdurup çıkardığı işçilerini başka bir projede işe yerleştirmiş midir? Yoksa, yapmadığı hafriyat taşıma bedelleri (deniz ve kara nakliyeleri) ve 200.000m3 getirmediği anroşman taş bedeli ile nakliyesinin parasını hak ediş bedellerini almasına rağmen fiyat farkını alamadığı gerekçesiyle kapının önüne mi koymuştur?
8- YKK tarafından çizilen projenin kontrol müşavir firması olarak yine kendisine ait başka bir firma olan ARMA tarafından denetlenmesi hukuka uygun mudur?

9-) İnşaat yapımı sırasında imara açılmamış bölgede Emin Liman müsaadesi olmadan malzemeler nasıl adaya getirilmiştir? Yıllar evvel askeriye tarafından terk edilmiş çürük bir limana izin vermeyen Limanlar Müdürlüğü’nün uyarılarına rağmen inşaat yapımı için gerekli malzemeler insan hayatı hiçe sayılarak, umursanmayarak yapılan personel servisleri sırasında Adalar Belediyesi neden hiç bir girişimde bulunmamıştır ?

 
10-) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ruhsat vermesi Adalar Belediyesi’nin  kendi ilçesinde yapılan inşaatları kontrol için sorumluluklarını ortadan kaldırmakta mıdır ?

11-)Adalar Belediyesi kendi sorumluluk alanındaki inşaat işlerini neden/ne uğruna takip etmemekte yasa dışı denizleri doldurmasına müsaade etmektedir?

 
12-) Adalar Belediyesi, ilçesindeki inşaat yapanların yürürlükteki kanunlara uygun çalışıp çalışmadıklarının kontrolünü yalnızca sade vatandaşlar ile bağış yapmayanlar için mi uygulamaktadır?

 
14-) 08/08/2015 tarihli “Yaslı Adadan Yamyassı Adaya” isimli yazımızda Yassıada’da yapılan deniz gaspını ve sahil yağmalanmasını Adalar Belediye Başkanına ”Adalar Belediyesi’nce  Adalar Cumhuriyet Başsavcığı’na  “suç duyurusu” yapılmış mıdır? Yoksa gerekçesi nedir?” diye sormuştuk ve her zamanki gibi suskunlukları koruyup gazetemizi nasıl sustururuz çevrenizdekilere gazetemiz hakkında suç duyurusu nasıl yaparızın peşine düşmüştür. Biz Atilla AYTAÇ’a nasıl susacağımızı buradan bir kez daha söylüyoruz. Kamunun yararına olan her işinizin arkasındayız. Ancak gelecek kuşaklara çamur deryası bırakacak her türlü inşaatında karşısında olduk olmaya da devam edeceğiz. Sizler sorumluluklarınızın gereğini yapar kişisel kazanımlarınızı düşünmeden kamu menfaatini gözeterek görevinizi yapar iseniz bu gazete sizin yaptığınız güzel işler için sizleri övmesini de bilir.

 
Yukarıdaki soruları çoğalmak mümkün. Ama her zamanki gibi cevap veren sorumlu yetkili bir şahıs ortaya çıkıp bu iddialar için açıklama yapmaz/yapamaz. İddialar çok vahim. Yabana atılacak cinsten değil ama her zamanki gibi resmi makamlarda sessizlik hüküm sürecek ve biz buradan Adalar İlçesini en güzel biz yönetiriz diye koltuğa oturanlara sesleneceğiz.

“ORDA KİMSE VARMI ??????”
Yok mu? Burdan bakılınca da öyle gözüküyor zaten.

Yassıada için skandal iddialar!
Şükrü Abanoz

YORUMLAR
 1. Gülermisin ağlarmısın dedi ki:

  Adaları teslim ettiklerimize bakarmısınız. Önce YAssıadamıza dokunmayın diye milleti ayağa kaldırıp salak gibi peşlerine düştük. Zannettikki adalarımız için mücadele edecez. Düşünmeden koştuk geldik. Ama adamların niyeti bizilerin saflığını kullanıp sonrada pazarlık yapmamkmış. Allah Sizi bildiği gibi yapsın. Siz öbür tarafa gidince nasıl hesap verceksiniz onu azcık düşünün. Tabi inancınız varsa. Yoksa nah işte bizi böyle tezgaha getirir sonrada napalım bakanlık var arkalarında dahası Tayyip var der pazarlık sonucu rantınıza bakarsınız. Zehir zıkkım olsun. Adalar elden gidiyor. Balık nesli tükeniyor. Yassıada hakketten yassı halde kaldı üstündeki bina yüklerinden. Kamburu çıktı yassıadanın. Büyükadayıda yassıadadan aşağı yapmadınız ki. İşte seferoğlu. Denize sıfır 5-6 katlı dev binayı koydurdunuz. Onada bakanlık izin verdi dediniz geçtiniz. Hop hop gelsin bağışlar. Sizin nesliniz ne cerahatmışki her dönem devam ediyor. Pis cerahatlar ergeç sizin neslinizde kurusa ya. Sizleer yanlışlıkla hani hep yerdiğiniz R.T.R varya. Onun yerine geçebilseniz tam anamızı belleyeceksiniz. EEEE yukardakide işte ne yapıyor ediyor uzaktan seyrettiriyor. Pis cerahatlar .

 2. 7 farkı bul dedi ki:

  İki resim arasındaki 7 farkı bul dercesine yan yana iki resim koymuş editör. Kuşbakış resimde farkları ne güzel ortaya koyuyor. Sağ taraftaki resimde nerde sahil dolgusu varsa net belli gözüküyor. Hatta adanın sağ tarafında deniz dolgularından nerdeyse iki adet burun oluşmuş vaziyette. Bu resimler bayağı eski gözüküyor. Belki şu anda iki burun çok daha belirgin hale gelmiş adanın üst tarafındaki gibi bile olmuş olabilir. Peki Adalar Belediye başkanı ne yapar. Hiçbir şey yapmaz. Yaşarı gönderir yaşar geri geldiğinde biryerleri doludur. Paylaşır görmezden gelir. Yaptıkları belediyecilik garibanlara. İllaki savcılar hakimler gereğini yapacaktır. Yahu adam ……….. onun hiçbir dediğine inanmayın. 7 farka gelince sağdaki resimde deniz doldurmalarından adada iki burun oluşmuş.Resmin altında gözüken kocaman koy doldurulduğu ile kalmamış birde 50 mt koy dışına çıkmış. Adanın doğal burnu olan kuzey tarafındaki burnun sağı solu olan kıyılar öylesine toprak dökülmüş ki burun nerdeyse düzleşmiş. Ada tostoparlak şekle girmiş. Adada yeşil diye renk kalmamış. Adeta toprak ve beton rengine bürünmüş.

 3. 29 Milyon cepte dedi ki:

  Yassıada inşaatına dün tekrar başlandı. mesa firması 29 Milyon ek ödenek alarak işe başladı. Yani eski para ile 29 trilyon. bu demektir ki devletten yani halkın cebinde 29 milyon daha çıktı. Bu ülke kalkınacak da biz de göreceğiz.

 4. Sabahattin dedi ki:

  Gazete sormuş: YKK tarafından çizilen projenin kontrol müşavir firması olarak yine kendisine ait başka bir firma olan ARMA tarafından denetlenmesi hukuka uygun mudur? demiş. Bu şu demeye geliyor bence amiyane tabir ile ‘hırsızı babasına yada amca oğluna kontrol ettirilmesi gibi bir durum’

 5. Maliye dedi ki:

  Yassıada için 29 milyon değil 50 milyon ek ödenek alındı. Yani milletin k.ç.n. 50 milyon daha girdi

 6. selin dedi ki:

  İlk başlarda Adalar Belediye Başkanı ortalığı ayağa kaldırdı çevreci görüntüsü verdi ama sonra ne olduysa nasıl bir sus payı aldıysa şimdi sus pus!

 7. Ekin dedi ki:

  Mesa’nın ortaklarının tamamı masondur. Tüm dünyada olduğu gibi bizde de Masonlar devletin her kademesinde yer aldıkları için her dediklerini yaptırabilmektedirler. Ne yazık ki ben bunları altedecek bir güç tanımıyorum. Şimdilik inşaat dursa bile iş sonunda olacağına varacak.