Yassıada Türk mühendislerine emanet

Yassıada Türk mühendislerine emanet

İle paylaş:


Üzerinde, kongre merkezi, müze, otel, cami, hamam, idare binası, yat limanı karşılama yerleri, enerji merkezi, bungalovlar, soğutma kulesi vb gibi toplam 21 adet yapı olan Yassıada son zamanlarda ağaçların yok edildiği, tarihi eserlerin harap edildiği, mercan ve balıkların yok edilmesi iddialarıyla gündemde.

Yassıada Türk mühendislerine emanet

Türkiye’nin detaylarını  ilk olarak gazetemizin Yassıada’ya 5 yıldızlı otel haber başlığı ve yayınladığımız belgelerle öğrendiği Yassıada ve Sivriada’da neler olduğunu yerinde gözlemlemek, hem yapılan çalışmalar hakkında siz değerli okurlarımıza yerinden bilgi vermek hemde iddialara bir cevap almak için Yassıada’ya doğru yola çıktık.

‘Torba Yasa’ ile CHP’li Milletvekillerinde imzasıyla TBMM’den geçen ve 3 Nisan 2013’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6456 sayılı kanun ile  başlatılan Yassıada projesi, yapılan düzenlemeler ile 3621 sayılı Kıyı Kanunu hükümlerine ve diğer mevzuatta yer alan kısıtlama ve prosedürlerden çıkartılmıştı. Yassıada’daki proje devam ederken, Sivriada teslim edilmediği için herhangi bir çalışma yapılmıyor.

Yassıada Türk mühendislerine emanet

Sivriada ve Yassıada, Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla imzalanan protokolle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği iştiraklerinden Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş.’ye devredildi. 103.700 m² olan Yassıada Projesi, Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş. ve MESA Şirketi tarafından Yap-işlet-devret proje modeli ile yapılıyor. Tamamıyla Türk mühendisleri tarafından yapılan projede şuan 200-250 kişi istihdam edilmekte. İlerleyen günlerde 650-700 kişinin istihdam edileceği belirtiliyor.

 

Yassıada Türk mühendislerine emanet

 

Yeşil katedildi iddiası

Yetkililerin ifadelerine göre, Yassıada,  kazayağı diye adlandırılan bilimsel adı Oxalis Corticulata, halk dilinde katır tırnağı ve mezarlık otu olarak bilinen  bitkilerin yetiştiği bir ada. Kınalıada gibi çok fazla ağaç yok. Yassıada inşaat nedeniyle yere yayılan ve adaya  yeşil rengi görünümü veren bu sarmaşık bitkilerden ve çalılardan temizlenmiş. İnşaat sebebiyle 8 veya 10 ağaç kesilmiş.

Havadan çekilen fotoğraf

Ulusal haber merkezlerinde bir vatandaşın havadan çekilen resimleri  “Adada bir tane ağaç kalmadı” ifadeleriyle günlerce kamuoyunda konuşulmuştu. Bu soruyu yetkililere sorduğumuzda, fotoğrafı çeken şahsın iyi niyetli olmadığını ve resmin büyütülmüş halinin yayınlaması halinde gerçeklerin ortaya çıkacağını belirttiler. Fotoğrafın çekildiği tarihte yan tarafta Sivriada’nın da görüneceğini o tarih deki Sivriada ile şimdiki Sivriada arasında çok fark olduğunu belirttiler. “Boş bırakırsan ot büyür şimdi Sivriada’nın yarısından fazlası yemyeşil” ifadelerini kullandılar. Adaya geldiklerinde çalı ve kazayağı bitkilerinin dolu olduğunu söyleyen  yetkililer, 8-10  ağaç kesmek zorunda kaldıklarını ağaçların üstlerine inşaat geldiği için kesildiğini belirttiler. Ağaçların hepsinin yerlerinin belirlendiğini söyleyen yetkililer, peyzaj çalışmalarının daha bitmediğini belirttiler. Ayrıca havadan çekilen fotoğrafın her tarafının boyandığını adanın yan tarafların şevli olduğu için hiç bir zaman yeşil olmayacağının altını çizdiler.

Yassıada Türk mühendislerine emanet

Trol avcılığında kullanılan malzemeler bulundu

Yetkililerin ifadelerine göre, yıkılmayan subay yatakhanesinin içerisinde bisikletler, hamaklar, fünyeler, kablolar bulunmuş. Fünyelerin Trol avcılığı için kullanıldığını tahmin ediliyor. Yassıada birileri tarafından yaşam mahalli olarak kullanılmış ve rahmetli Adnan Menderes’in kaldığı yerden ise kilolarca insan dışkısı atılmış. Buralarda kalanların bu yeri tuvalet olarak kullandığı belirtiliyor.

Çalışanların fabrikalarda oluğu gibi kart sistemi ile kontrol edilen adada özel güvenlik birimlerince korunuyor. Adada işe başlanmadan yani yıkıma başlanmadan önce tüm binaların fotoğrafları tek tek çekilmiş. Kapılarında yuvarlak içine alınmış askeri numaralı yerler projelere işlenip askeri yetkililerce irtibata geçilip isimleri tescil edilerek yıkım yapılmış.Yıkım tutanakları tutularak fotoğrafları çekilmiş ve ilgili yerlere gönderilmiş. Daha sonra doğruluğu teyit edilerek imza altına alınmış.

Yassıada Türk mühendislerine emanet

Tarihi bir çan bulundu iddiası

Yetkililerin ifadelerine göre, Yassıada’da tarihi eser olarak askeri dönemden kalma bir adet uçaksavar mermisi bulunmuş. Başka bulunan bir eser yok. Yetkililer, çan iddialarını ise tamamen gündeme gelmek için yapılan asılsız bir dedikodu olarak belirtiliyorlar. Tarihi bina olarak bir şato, bir kale, sarnıç ve Bizans zindanları var. Tarihe baktığımız zaman o yıllarda ada üzerindeki kilise haçlı istilaları ve daha sonra yapılan kilise de Rus korsanlarının yağmasına uğramış. Daha sonra dümdüz edilen yerin üzerine şato kurulmuş. Yetkililer bir çanın dümdüz edilen Yassıada’da bu kadar zaman bir yerde saklı kalmasının imkansız olduğunu belirtiyorlar. Bulunan bir adet askeri dönemden kalma uçaksavar mermisi.

Yassıada tamamı Türk mühendisler tarafından yapılıyor

Aldığımız bilgilere göre adada 21 yapı var. Kongre merkezi, müze, otel, cami, hamam, idare binası, yat limanı karşılama yerleri, enerji merkezi, bungalovlar, soğutma kulesi bu kadar çeşit yapıların hepsini bir arada yapmanın bir mühendisin ömrünün yetmeyeceğini söylüyor yetkililer. Yetkililer bu yapılarla herkesin gurur duyması gerektiğinin belirtiyorlar. Bu projede hiç kimsenin  en ufak ticari bir beklentisinin olmadığının da altı çiziliyor.

Yassıada Türk mühendislerine emanet

Kaba inşaat yapılıyor

Yassıada’da şuan inşaatın kabası denilen kaba döşemeler yapılıyor. 250 kişi inşaatta çalıştığı belirtildi. 200 yataklı bir otel, kongre merkezi ve cami,  bunların elektrik, mekanik ve ince işlere başlanıldığı zaman çalışan sayısı 650-700 kişiyi bulacak. Yetkililer bunun  ciddi bir istihdam olduğunun altını çiziyorlar. Ada elektrik ihtiyacını adaya konuşlandırılan jeneratörlerden sağlıyor. Kınalıada üzerinden  kablolar ile Yassıada’ya getirilecek elektrik daha devreye alınmamış. Prosedür tamamlandığında ada elektriğini Kınalıada üzerinden sağlayacak. Önceki sene kablolar Kınalıada’ya kadar gelmişti.

Yassıada Türk mühendislerine emanet

Projedeki  otopark ne işe yarayacak

Projede görünen otopark çok konuşulmuştu. Adada araç yolu yok ama projede otopark var bu ne demek? Yetkililere sorduğumuzda; Türkiye’de iskan almak için, inşaat yapım ruhsatı alabilmek için belli başlı hesaplar var. Bu hesapların içerisinde otopark hesabı, sığınak hesabı, depo hesabı var. Dolayısıyla inşaat projesinin bir köşesinde de bu hesaplar olur. Adanın içerisinde karayolu ve araba geçişi  olmadığı için otopark yeri de olması manasız olduğunun altı çiziliyor.

Yassıada Türk mühendislerine emanet

Yassıada’da ne yapılıyor

Burada Kültür ve Turizm amaçlı tesis yapılıyor. Yapılacaklar arasında; Bir kongre merkezi var. Kongre merkezine hizmet verebilmesi için bir restoran ve otel yapılıyor. Yanında bunun müzesi olacak. Açık hava müzesi, kapalı hava müzesi. Seyir terası olacak. Dört adet tarihi binası korunacak.( Bizans zindanları, şato, kale, sarnıç) Yanaşılabilinecek bir iskelesi olacak. Tarihi yapı diye geçen zindanlar, şato, kale ve sarnıç korunacak. İki adet tescilli yapı var. Bunların biri spor salonu ikincisi subay evleri.

Yassıada Türk mühendislerine emanet

Peyzaj çalışmaları başlanıldığı zaman ağaç dikimleri gerçekleştirilicek

Yassıada’nın inşaat işleri kabası-incesi bittiği zaman son olarak peyzaj çalışmalarına başlanacağı belirtiliyor. Planlanan bir peyzaj çalışmaları var. Tabi bu çalışmalar son olarak yani inşaat işleri tamamen bittiği zaman yapılacak. Adanın maket resimlerinde görüldüğü gibi ağaçlandırılması ve çiçek ekimleri gerçekleştirilecek. Peyzaj projelerinde otomatik olarak çalışan bir sulama sistemi de mevcut.

Yassıada Türk mühendislerine emanet

 

Yap-İşlet-Devret modeli

Yassıada projesi yap-işlet-devret usulu yapılıyor. Tamamıyla Türk mühendisleri tarafından devlet kalitesine uygun proje bittikten sonra devlete devredilebilecek. Kontrol teşkilatından sahada çalışan işçiye kadar tamamen yerli istihdam ile yapıldığı belirtiliyor.

Ada Gazetesi- Röporataj

5 yorum

 1. YASSIADAM
  Issız bir adaya düşseniz yanınıza alacağınız üç şey ne olur?
  Gençliğimizde birbirimize bu soruyu sorardık ve herkesin tercihinin farklı olduğunu görürdük. Herkes özlemlerine, yetişme kültürüne ve eğitimine göre isteklerini sıralardı.
  Adalar Belediyesinin yetki alanından kaçırılıp Turizm Bakanlığına devredilen meşhur Yassıadamıza düşseniz yanınıza alacağınız üç şey ne olur diye soralım bakalım Turizm Bakanlığı yetkililerine.
  Cevap uygulamada;
  200 yataklı bir otel, kongre merkezi ve cami.
  Mezarlık otlarından temizlenerek 21 ayrı yapı ile beton yığını haline getirilen ve 24 saat güvenlik kameralarıyla izlenen Yassıada’mıza inşaat döneminde bile ziyaret özel izine bağlıyken işlem tamamlandıktan sonra kimlere ne hizmet verilecek bakalım.
  Beton yığını olmadan önce yetkililer tarafından fuhuş yatağı olduğu iddia edilen Yassıadamız beş yıldızlı otel ve bünyesindeki kumarhanelerden sonra ne yatağı olacak hep beraber göreceğiz.
  Bu arada adada hiç canlı yokmuş sadece tek başına yaşayan bir tavşan bulunmuş.
  Yahu Robinson’un bile Cuma’sı vardı. Bizim tavşan çalışan birine yahni oldu gitti.
  Bir de çan mı, top mermisi mi diye tartışılan ve sonunda top mermisi olduğuna kesin karar verilen bir nesne bulunduğu söylentileri var.
  Tam da orada geçmişte bir kilisenin varlığı sabit iken ve top mermisi ile çanı gözleri görmeyen bir kişinin bile el yordamıyla tespit edebileceği gerçeği ortada dururken ”top mermisidir, top mermisidir” denmesi düşündürücüdür.
  Neyse ki proje birebir uygulanmış, çizilen sınırların dışına çıkılmamış. Yahu güldürmeyin adamı yer mi kalmış çıkılacak. Bir adım daha atsanız suyun dibini boylarsınız.
  Araba kullanmaya kalksanız ileri-geri gitmek zorunda kalırsınız çünkü manevra yapacak yer yok.
  Peki otopark ne mana?
  Çoook mana çok!
  Adalar ilçesine bu şekilde önce otopark arkasından arabalar gelecek demektir.
  Bunca harcama bunca yatırım ama hiçbir ticari beklenti yok hiç kimse yolunu bulmayacak.Yapacağız, işleteceğiz ve devlete devredeceğiz hayırına.
  Allah herkesten razı olsun.
  Bu arada en bomba açıklama da şu; sahada çalışan ile tuvalet temizleyen işçiler aynı ulaşım vasıtaları ile adaya gidip geliyorlarmış, bir ayrım gözetilmiyormuş.
  Cami yapımında ısrarcı olmasalar bunlar komünist diyeceğim.
  İnşaat bitip birilerinin hizmetine sunulduktan sonra ayrım gözetilmeyen o işçi kardeşlerim bakalım kaç kilometre yanaşabilecekler Yassıadamıza.
  Valla sizleri bilmem ama ben aklımla alay edilmiş gibi hissettim kendimi.
  Avni Kurtuldu

  • Vallahi Kurtuldu bey aklınızda alay ediliyor doğru hele haberdeki şu ifadeyi görünce söyleminize katılmamak elde değil ne diyor haber “Torba Yasa ile CHP’li Milletvekillerinde imzasıyla TBMM’den geçen ve 3 Nisan 2013’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6456 sayılı kanun ile başlatılan Yassıada projesi, yapılan düzenlemeler ile 3621 sayılı Kıyı Kanunu hükümlerine ve diğer mevzuatta yer alan kısıtlama ve prosedürlerden çıkartılmıştı ” evet sizle alay ettikleri belli. Ayrıca eski Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ile Yassıada’ya gidip olan yapan sizin eski başkanınız değil mi? İşte bu kafayla siz %25 i geçemezsiniz. Atatürk’ün partisinin düştüğü şu duruma bak yazık. Ayrıca soyadınız gibi bu partiden derhal kurtulun

 2. Yerel bir gazetenin bu haber başarısını öncelikle kutluyorum. Adaya çıkmak zor. Gazete kaçak resim çekmemiş korkudan 300 metreden tekneden resim çekmemiş havadan geçerken çekmemiş gitmiş içinden heberini yapmış. Hani ağaç katliamı. Resimlerde açık seçik ortada görünüyor. Benim en komiğime giden haberdeki ‘‘Torba Yasa’ ile CHP’li Milletvekillerinde imzasıyla TBMM’den geçen ve 3 Nisan 2013’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6456 sayılı kanun ile başlatılan Yassıada projesi, yapılan düzenlemeler ile 3621 sayılı Kıyı Kanunu hükümlerine ve diğer mevzuatta yer alan kısıtlama ve prosedürlerden çıkartılmıştı’ bölümü gelde gülme. Ondan sonra oturdukları yerden eleştirirler hadi canım sende

 3. Bunu kimin yaptığı beni ilgilendirmiyor, bu bir doğa talanıdır. “bu kötülüğü CHP yaptı” der gibi onların onay verdiği yasayla başlamışsınız yazmaya. İster Ak Parti, ister CHP yapmış olsun, fark etmez iş bu kadar yanlış olduktan sonra.

  bu bir talan, bir yağma. “sadece 5-6 ağaç kesilmek zorunda kalındı” diyerek, adayı yeşil kılan katırtırnakları ve diğer bitkiler sanki doğanın önemli bir parçası değilmiş gibi göstermeye çalışıyorsunuz. bitki örtüsü bir bütündür oysa, kurdun kuşun börtü böceğin yurdudur… Beton ise hiçbir kıymeti olmayan bişey. İş sahası yaratmak kendi başına övünülecek bir şey mi? İyi bir iş yaparak açın iş sahasını. Yoksa mesela dayak timleri kurarak da iş sahası açabilirsiniz, iyi mi?

 4. Orası ilçe belediyesince çoktan düzenlenmeliydi..bitki örtüsü ve tarihi yapılar korunarak güzel bir milli park ve açık hava müzesi olacak nitelikte bir alandı.o terkedilmişlikle bu tip talanlara yar olacağı belliydi.

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*