DOLAR 8,3684
EURO 10,2299
ALTIN 502,212
BIST 1459,57
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Yassıada ve Sivriada İBB Meclisi’ne taşındı!

16.05.2015
A+
A-

Yassıada ve Sivriada İBB Meclisi'ne taşındı!

Yassıada ve Sivriada İBB Meclisi’ne taşındı!

2013 yılında açıklanan Demokrasi ve Özgürlük Adası projesi  Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı bir temel atma töreni ile hayata geçti. 1976’da Marmara adaları ile birlikte doğal ve tarihi sit alanı ilan edilen, 2011 yılında ise 3. derece arkeolojik sit alanı olarak tescillen Yassıada’da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planlarına göre oteller, restoranlar, konferans ve kongre merkezleri, konaklama tesisleri yapılması öngörülüyor…

Adalar Belediyesi, Yassıada ve Sivriada’ya yapılacak olan yapılaşmanın durdurulması istemiyle konuyu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne taşıdı.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Adalar Belediyesi Meclis üyesi Avedis Kevork Hilkat tarafından Meclis’e verilen önergede şu ifadelere yer veriliyor;

“İstanbul İli Adalar İlçesi, Marmara Denizinde yer alan 9 adadan ikisi olan Yassıada ve Sivriada yerleşimin olmadığı adalardır.
Adalar; sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel değerleri ile birlikte korunarak gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla sit alanı ilan edilmiştir.
Hazine mülkiyetinde olan Yassıada; Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne tahsis edilmiştir.
I. Derece Doğal Sit olan Yassıada’nın, doğal sit statüsü “Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı” olarak değiştirilmiştir. İşleme Adalar Belediyesi tarafından itiraz edilmiştir. Ancak itirazımızın sonrasında yayımlanan “Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile değişikliğin yapılabilmesinin yolu açılmıştır.
6456 Sayılı Kanun”un 27. Maddesi ile “3996 sayılı Kanuna” ek-2 maddesi” eklenmiş ve her iki ada ayrıcalıklı yapılaşmaya açılabilir hale getirilmiştir.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, “Yassıada ve Sivriada’da yapılacak olan planlama, imar ve inşaat uygulamaları ile diğer düzenlemeler 4/4/1990 tarihli ve 3621 sayılı Kıyı Kanunu hükümlerine ve diğer mevzuatta yer alan kısıtlama ve prosedürlere tabi değildir” hükmü çerçevesinde değerlendirilerek, sit alanlarına ilişkin uygulamaya yönelik kararları almakla yetkili Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onaylarını kaldırmaktadır.
Benzer şekildeki yetkisizleştirme durumu Adalar Belediyesi üzerinde de yapılmıştır. Yürütülen planlama, projelendirme, ihale, ruhsat, yer teslimi gibi süreçler tamamen Belediyemiz bilgisi haricinde, büyük bir gizlilikle yürütülmüş ve sürece müdahale etme imkanımız tamamen ortadan kaldırılmıştır.
Bütün bu hususlar doğrultusunda Yassıada için, otel, bungalov, kafe, restoran, heliport alanı, park, açık hava müzesi, meydan, kütüphane, idari bina, müze, konferans salonu, sergi salonu, seyir terası gibi farklı nitelikte ve kapasitelerde yapı türünü içeren karma bir fonksiyon ortaya çıkmıştır.
Aynı zamanda, Yassıada’da yer alan taşınmaz kültür varlıklarının projelendirilip projelendirilmediği ve nasıl bir fonksiyon yüklendiği de belirsizliğini korumaktadır.
13.05.2015 tarihinde Yassıada’da gerçekleştirilen teknik inceleme sonucunda söz konusu adanın tamamen şantiye alanına dönüştürüldüğü gözlemlenmiştir.
Sonuç olarak, amaçlanan bu düzenlemeler; Yasalara, Koruma, İlke, Yöntem ve Tekniklerine aykırıdır.
Yerel yönetimin tüm yetki ve sorumluluğunu ortadan kaldıran ve hukuka aykırı yürütülen bu sürecin karşısında olduğumuzu ve önergemizin Başkanlık Makamına havalesini arz ederiz”

 

Yassıada ve Sivriada İBB Meclisi'ne taşındı!

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.