DOLAR 9,3047
EURO 10,8577
ALTIN 531,971
BIST 1432,24
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17°C
Çok Bulutlu

Yassıada’da neler oluyor?

09.11.2013
A+
A-

ADAGAZETESİ’NDEN BİR GAZETECİLİK BAŞARISI DAHA !!!

 

ADAGAZETESİ, SİZ DEĞERLİ OKURLARI İÇİN DAHA ÖNCE AÇTIĞI  “SİVRİADA YASSIADA ÖZEL HABER” VATANDAŞ SORUYOR? DOSYASI”NDA GENE ÖNEMLİ BELGELERE ULAŞTI.

 

“ADAGAZETESİ”nin siz saygıdeğer ve çevre duyarlı okurlarına; belgeleri ve fotoğrafları ile ayrıntılı olarak sunduğu, sadece 2013 yılına ait “Sivriada ve Yassıada Özel Haber Dosyası”ndaki tam bir düzine haberimiz altta listelenmiştir…

 

       YASSIADA’YA CAMİ

 

yassıada6

 

Cami yapılması için Yassıada’da imar planı değiştirildi. Yeni plan notlarında “dini tesis” lejantını eklemesiyle  Yassıada’ya da cami yapılmasının yolu açıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca  plana “dini tesis” lejantını, Hükümetin yaklaşan seçimlerde tabanına mesaj ile Arap sermayesinin dikkatini çekmek için eklemiş olabileceği belirtiliyor

“ADAGAZETESİ”,  Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul V numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunu’nun 16.11.2012 gün ve 819 sayılı kararıyla Yassıada’nın  sit alanından çıkartıldığı ve bu belgenin altında Adalar belediyesinin  kurula temsilci olarak atadığı Sumru Süslü’nün imzası olduğunu BELGESİ ile ortaya çıkarmıştı.

Haziran ayında onaylanmasına rağmen  “ADAGAZETESİ”nin sürekli yayınları  ile Sivil Toplum Kuruluşları’nın tepki gösterdiği Yassıada ile ilgili imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirilerek 4 Aralık 2013 tarihine kadar askıya çıkarıldı.  Söz konusu plan notlarına eklenen dini tesis alanı ile Adada cami de yapılabilecek.

Onaylanan  plan notlarına son değişiklik ise, “dini tesis” lejantının eklenmesi. Plan notlarının 1. Maddesi ,“Turizm+kültürel tesis alanında; otel bungalov, kafe, restoran, heliport alanı, park, açık hava müzesi, meydan, kütüphane, dini tesis, idari bina, müze, konferans salonu, sergi salonu, seyir terası yapılabilir” olarak değiştirildi.

“ADAGAZETESİ”nin sürekli yayınları ile kamuoyunu bilgilendirmesi ve Sivil Toplum Kuruluşları’nın YASSIADA ve SİVRİADA’ya duyarlı yaklaşımları sonuç verdi. Planlarda % 65 olan inşaat yapma hakkı % 30’a düşürüldü. Yapılan bu değişiklik, Yassıada’da meydana gelecek yapılaşmayı ciddi oranda düşürmesi bekleniyor. Ancak emsal değerleri düşürülmesine rağmen ilk planda inşaat alanı dışında tutulan ve iskele ve kayalık fonksiyonunu korunacağı beliritilen kısımlar da % 30 emsalle imara açıldı. Söz konusu bölümlere kültür tesisi fonksiyonları getirildi.

 

Kamu kuruluşu olan Adalar Belediyesi’nin,  temsilcisi Sumru Süslü’nün imzaladığı kurul kararının kamu yararı için  iptali ile ilgili çalışma yapmayarak sesiz kalması duyarlı çevrecileri ve adalıların endişelerini arttırmaktadır.

yassıada7

 

“ADAGAZETESİ”nin siz saygıdeğer okurlarına sunduğu sadece 2013 yılına ait “Sivriada ve Yassıada Özel Haber Dosyası” haberlerimiz;

 

1– 01 Şubat 2013    Yassıada’da kumarhaneye karşıyım

2-18 Haziran 2013 Yassıada imara açıldı

3-05 Temmuz 2013 Adalar’a imar açılımı

4-14 Temmuz 2013 Yassıada’nın idam fermanı yazıldı

5- 14 Temmuz 2013 Ertuğrul Günay’dan Yassıada isyanı

6- 15 Temmuz 2013 Adalar siluetine de AKP hançeri saplayacak;

7- 16 Temmuz 2013 “Yassıada’ya müze dediler altından rant çıktı.

8- 16 Temmuz 2013 Tavşana kaç, tazıya tut.

9-19 Temmuz 2013 Marmara’nın incilerine suikast

10-21 Temmuz 2013 Sivri ve Yassıada tarihinin  en kalabalık günlerini yaşadı

11-30 Eylül 2013  Yassıada’dan Yaslıada’ya

12-08 Kasım 2013 Yassıada’nın adı değişti.

 

 

 

VATANDAŞ SORUYOR?

1- Kamu kuruluşu olan Adalar Belediyesi imzaladığı kurul kararına

NEDEN İdari Yargıda   itiraz etmiyor?

2-  Kamu yararı için Adalar Belediyesi Yassıada imar planına NASIL itiraz edecek?

3- “ADAGAZETESİ” sürekli yayın yapmasaydı. Ya olmasaydı. NE olacaktı?

 

 

ADAGAZETESİ    Yassıada ve Sivriada Özel Haber

 

VATANDAŞ SORUYOR?

Büyükada Özel Haber

Sedefadası Özel Haber

Heybeliada Özel Haber

Kaşıkadası Özel Haber

Burgazadası Özel Haber

Kınalıada Özel Haber   AYRINTILAR GELİYOR!!!

 

FLASH….. FLASH….. FLASH….. FLASH….. FLASH….. FLASH….. FLASH….. FLASH…..

 

FOTOĞRAFLAR GÜNCEL ALBÜM

 

ysassıada9

yassıada10yassıada11yassıada12yassıada13yassıada15yassıada16yassıada17

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.