Yelda Cumalıoğlu’na tam destek

Yelda Cumalıoğlu'na tam destek

İle paylaş:


Yelda Cumalıoğlu'na tam destek

Yelda Cumalıoğlu’na tam destek

Yazarlar ve sanatçılar Yelda Cumalıoğlu’na tan destek oluyorlar

İnanın çok üzüldüm.

Bu nasıl bir adalettir dedim. Okuduklarıma inanmak istemedim.

Destek Yayınlarının sahibi Yelda Cumalıoğlu, 6 Temmuz 2015 Pazartesi günü metro çıkışındaki korsan tezgahta kendi kitabının satıldığını görünce duruma müdahale ederek yapılanın emek hırsızlığı olduğunu ve satıcının suç işlediğini söylemiş bunun karşılığında kendisine bıçak çekilmiştir.”

Yelda Cumalıoğlu, tezgâhta bandrolsüz olarak kitabın satıldığını görünce, yaptığının kanuna aykırı olduğunu’ söylemiş. ‘Bu yaptıklarının hırsızlık olduğunu, bir kitabın hazırlanmasında yazandan, üretene, yayınlayana kadar yüzlerce kişinin emek verdiğini söylemiş.’ Tartışma başladığında yaşı büyük, ağzı bozuk biri gelmiş ve Yelda Cumalıoğlu’na bıçak göstermiş. Yelda Cumalıoğlu’nu korkutup kaçıracağını düşünmüş.

Yelda Cumalıoğlu:

Korsan kitap okumak, satmak, üretmek, vesile olmak kul hakkına girer, o iki kuruş malından, canından, kanından katbekat çıkar…” dedi.

Şimdi düşünüyorum da, suçu nedir yayıncının hakkını araması mı?

Yapılanın hırsızlık olduğunu söylemesi mi?

Peki, bu hırsızlık değildir de nedir?

Bu emek hırsızlığı değil midir?

Bu insana saygısızlık değil midir?

Yelda Cumalıoğlu’nu tanıyorum. Hakkaniyet içinde olan dürüst bir kadındır.

Başkalarının hakkını yemeyeceği gibi, kendi hakkını da birlikte çalıştığı yazarların hakkını da sonuna kadar koruyacağını bu konuda mücadele vereceğini de biliyorum ki, yapıyor, yapmaya da devam edecektir.

Ben bir yazarım.

Bir kitabın nasıl yazıldığını, yayınevi aşamasını ve o yayınevinin verdiği emeği, okuyucuya ulaşabilmesi için harcanan çabaları iyi bilirim.

Biz Müslüman ülkesiyiz. Dinimizce kul hakkı yemenin günahının büyüklüğünü en küçüğümüzden en büyüğümüze kadar herkes bilir.

Burada yenilen kul hakkıdır, hatta kulların hakkıdır. Herkes kendini bu emekçilerin yerine koymalı ve korsandan hiçbir emeği sırf ucuz diye almamalı.

Madalyonun diğer bir yüzü ise bir fikir ayrılığı sonucunda bıçak çekme cüretine kadar varmış olmamız.

Görüyorum ki teknoloji ilerledikçe insanlık geriliyor. Öfke ve şiddet adeta teknoloji ile yarışıyor. Ne yazıktır ki çocuklarımıza

Hakkını ara çocuğum”

İlkesini aşılamaya korkar hale geldik.

Bir emeği savunmanın bedeli bu olmamalıydı.

Aferin sana Yelda Cumalıoğlu ve aferin seni destekleyenlere…

Nazan Şara Şatana

Nazan Şara Şatana hakkında 219 makale
Nazan Şara Şatana:Türk yazar Eğitim hayatından sonra Günaydın Gazetesi’nde gazeteci olarak iş hayatına başlayan Şatana,Adliye,Meclis,TRT,Magazin,Adliye,Merhaba ve Haftanın Sesi gazetelerinde ve bir çok ajansta muhabir olarak görev yaptı.1989 yılında Turizm sektörüne geçti.1989-1990 yıllarında “Ayışı tesislerinde (Kemer,Antalya)müdür yardımcısı ve kontrol amirliği görevinde bulundu.1990-1991 yıllarında “Bela Kara Elmas Hotel’de(“Side”Antalya)Genel Müdür yardımcılığı yaptı.1991-2001 yıllarında “Majesty Hotels & Resorts Clup Tuana Park’da”(Fethiye) Odalar Bölümü Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak 9 yıl görevini sürdürdü.2002-2006 yılları arasında ise “Majesty Hotels & Resorts Kemer Beach Hotel’de”(Göynük/Kemer) Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2007 yılında “Nisos Hotel Varuna”(“Belek”/Antalya) Genel Müdür olarak görev yaptı.2008 yılında “Bilem Higt Class Hotel’in (Antalya) Genel Müdürlüğünü yaptı.Ürgüp-Bodrum-Marmaris’de otel açılışlarında görevli olarak bulundu.Almanya’da sık ve uzun süreler bulundu.”Adriyatik”ve “Cote d’Azur”sahil otellerinde,Avrupa’nın bir çok ülkesinde ve Amerika’da otel ve araştırma gezilerinde bulundu.Dünya’nın bir çok ülkesinde,turizm-tarih mitoloji kitapları için araştırmalar yaptı.Turizm Bakanlığı Yöneticilerinin Yöneticisi seminer (toplu çalışma)sertifika belgesi aldı.TGRT’de yayınlanan Evlat TV Filmi ve yine bir çok kanalda yayınlanmış kısa TV filmleri yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında bir çok gazetede köşe yazarlığı,haber,ropörtaj dallarında çalışmalarını sürdürmekte.Bir çok internet sitesinde köşe yazılarını yazmaya devam etmektedir.Yazarlığının yanında şiir de yazmakta olup 1000 nin üzerinde eseri vardır.Ayrıca profesyonel olarak yağlı boya resim çalışmaları da mevcut olup birçok turizm hizmeti veren firmaların duvarlarında eserleri yer almaktadır. 2013 Avrupa kalite yılın yazarı ödülünü aldı. KİTAPLARI: Asar Şamil ve Rus Terzi(2006) Havada Kekik Kokusu Vardı(2007) Otek I,Uzun Bir Gece(2007) Şarkın Modern Gelini Şehribahar(2008) Zeus’un Aşkları(2009) Hekim Ali Süavi Efendi(2009) Herkül-Herakles’in kadınları Otel II,Kapadokya-Beyaz Atlar Ülkesi(2009) Belkıs-Yağmur Şimdi Yağacak(2011) Esir Türk Kızları-Osmanlı Perisi(2011)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*