Yenilikçi Araştıran ve Geliştiren Eğitimciler Derneği Değerler Eğitimi Kitabı Çıkarıyor

Yenilikçi Araştıran ve Geliştiren Eğitimciler Derneği Değerler Eğitimi Kitabı Çıkarıyor

İle paylaş:


Son günlerde adını sıkça yaptığı projelerle duyuran  Y&ARGEDER toplumsal alanda da rol almaya başladı. Dernek yönetimi bünyesinde okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine yönelik Değerler Eğitimi kitabı çalışması başladı .

Yenilikçi Araştıran ve Geliştiren Eğitimciler Derneği Değerler Eğitimi Kitabı Çıkarıyor

Koordinatör Zeynep Oğuzcan ve Yüksel Kılıç proje hakkında şunları ifade ettiler:

”Son yıllarda değerler eğitimi konusu bir yerlere kondurulmaya çalışılıyor. Devlet okullarında, özel okullarda, anaokullarında, kreşlerde…Halbuki onun yeri hayatımızda.
Bunlar çocuklara anlatılarak panolar hazırlatılarak vs.. yapılmaya çalışılıyor.Bana öyle geliyor ki biz bir şeylerimizi kaybetmeye başlayınca onunla ilgili bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Simdi değerlerimizi kaybetmeye başladık ve çözüm olarak okullarda değerler eğitimi verme işine koyulduk. İşin pedagojik kısmını bilseydik bunun böyle yapılmaması gerektiğini anlar ve toplumca yapmamız gerekenleri yapardık.

Değerler eğitimindeki kavramlar soyut kavramlardır, bunları anlatarak kavratamayız. Yalnız yaşar ve bunun doğruluğunu düzelen toplumla kanıtlarsak işte o zaman değerler eğitimi zaten var olmuş olur. Eğitimine gerek kalmaz.

Unutmayalım ki toplumu oluşturan en küçük birim ailedir. Bir evde baba yalan söylüyor, çocuk yalan söyleyince dayak yiyorsa, baba anneye bağırınca haklı, çocuk bağırınca saygısız oluyorsa, anne çocuğuna sabredemiyor; dövüyor, kendince haklı bir sebep bulup… Çocuk arkadaşlarıyla kavga edince çocuk suçlanıyorsa, lütfen hiç birimiz ahlaktan ve değerlerimizden konuşmayalım. Hele ki kendimiz bu değerlere gereken önemi veremiyorsak… Eğitimini biz vermeyelim.. Çocuklar doğru söylememeyi, kötü söz söylemeyi, hak yemeyi, saygısız davranışlarda bulunmayı anne karnında öğrenmez ve hiçbir çocuk böyle davranış bozukluklarıyla dünyaya gelmez. Ailesi ve çevresi çocuğu olumsuz etkilemeye yeterli birer etkendir.

Hakkıyla değerler eğitimini vermek istiyorsak önce anne baba ve öğretmenler olarak kendi davranışlarımızı gözden geçirmeliyiz ve vermek istediğimiz değerler eğitimini öncelikle kendimiz benimseyip değerlerimizi davranış edinmeliyiz. İste bu inançla Y&ARGEDER olarak elimizi taşın altına koyduk ve hem anne babalara hem de eğitimcilere kılavuz olacak bir kitap sunmak için yola koyulduk. Bizi takipte kalın…”

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*