Yerel Liderler İklim Zirvesine başkanlık yaptı

Yerel Liderler İklim Zirvesine başkanlık yaptı

İle paylaş:


Yerel Liderler İklim Zirvesine başkanlık yaptı

Yerel Liderler İklim Zirvesine başkanlık yaptı

İstanbul Büyükşehir Belediye  Başkanı Kadir Topbaş, 21. Birleşmiş Milletler  İklim Değişikliği Taraflar Konferansı  kapsamında düzenlen “Yerel Liderler İklim Zirvesi”ne başkanlık yaptı.

 

Hidalgo ve Bloomberg’in ardından belediye başkanlarına hitap eden Kadir Topbaş, konuşmasında şehirlerin de iklim zirvesine katkı sunmasının önemine değindi. Başkanı olduğu UCLG’nin yerel liderleri buluşturan ve halkı doğrudan etkileyecek kararları alan bir teşkilat olduğunu hatırlatan Topbaş, “UCLG halklara en yakın yönetim birimidir” dedi.
İklim değişikliğine karşı mücadelede zihniyet değişikliğine gidilmesinin önemine değinen Kadir Topbaş, “Küresel ekolojik kıyametin beklendiği dönemde tüm yurttaşlar davranışlarını yeniden gözden geçirmeli ve kendilerine çevreye uygun yaşam tarzı belirlemelidir” diye konuştu.

İstanbul’un havası dünya standartları üzerinde bir temizliğe sahip

İklim değişikliğine karşı mücadelenin başarılı olmasının ancak yerel yönetimlerle mümkün olabileceğine dikkati çeken Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çevre hassasiyeti olan bir yapılanmaya gittiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki İstanbul’un havası dünya standartları üzerinde bir temizliğe sahip. İstanbul günde 16 bin ton çöp çıkarmasına rağmen dünyanın temiz kentlerinden bir tanesi. İstanbul’un plajları artık İstanbullular tarafından kullanılabilir hale geldi ve içilebilir su kaynakları açısından da İstanbul yine kendi imkanını sağlayabilen bir kent.”

Küresel kirlenmenin tehlikeli boyutlara ulaştığının altını çizen Topbaş, vatandaşların çevre bilinciyle davranışlar ortaya koyması ve şehirdeki yapıların çevrenin korunmasına uygun şekilde inşa edilmesi gerektiğini söyledi. 2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 70’inin kentlerde yaşamasının beklendiğine dikkati çeken Topbaş, bu bağlamda yerel yönetimlere önemli bir görev düştüğünü kaydetti.
İstanbul ve UCLG’nin COP21’e yoğun destek verdiğini hatırlatan Topbaş, “UCLG teşkilatı olarak da tüm yerel yönetimler olarak sürdürülebilir gelecek adına çevrenin çok önemli olduğunun ve desteklenmesi gerektiğinin bilincindeyiz” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*