DOLAR 7,5524
EURO 8,9892
ALTIN 414,278
BIST 1541,98
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Az Bulutlu

Yol Kimin Yolu!?-1-

23.09.2014
A+
A-

 Yol Kimin Yolu!?-1-

Yol Kimin Yolu!?-1-

 

Yol Kimin Yolu!?-1-,Komünist müslüman Olur mu?-2,KOMİNİST İSLAM OLUR MU?Yol dümdüz gitmez,dostlarımız düşmanlarımız dost olabilir.

Sevmediğimiz hoşlanmadığımız biri ile can ciğer dost oluverebiliriz.Bir gün yüz yüze bakılacak o gün mahşer günüdür.Gözlerimizin ta içine bakacak yüzü olmalı insanın.

İşte Peygamberimiz Hz. Muhammed s.a.v yolu,Allahın yoludur.Bizler bu yolu şiar edinmiş yürüyoruz yürümeliyiz de.Dünyamızın,insanlığın bu yola hararetle ihtiyacı var.

Peygamberimiz inanan herkese dost idi.Yol Peygamber yolu olunca,O’nun duruşu,tavırları,içtimai hayatta ki yapıp ettiklerine bakmamız yolda tökezlemeden yürümemize vesile olacaktır.

O Allah için buğzetti,O Allah için kızdı,O Allah için üzüldü.O’na kızanlar ise saplantıları için,atalar dini için,makam için,saltanat için,kudretleri gideceği için kızdılar.

Peygamber kendine kötülük edenlere veya düşman olanlara nasıl davrandı şöyle birkaç örnekleme yapalım.Biz O’nun yaşamından öğrenmeye muhtacız.Ki! İslam’ın sesi,dinin uygulayıcısı ve önderinin uygulamaları ölçüdür şiardır.

Müslümanlar için İslam’ın ilk yılları zor,çetin ve yürek burkan göz yaşı akıttıran olaylarla doludur.

Tapılan,yenilen secde edilen putlar.Güç ve makam karşısında diz çöken insanlık vardı o dönemlerde.İslam bunları reddediyor yasaklıyordu.Zordu o yıllar.hakiki iman etmiş mü’minler inkişaf ediyordu öylesi dönemde.Kaçlığa mahkum edilmeler,kızgın çöllerde en ağır işkence görmeler,dağlanmış demirle eza ve cefa çektirmeler karşısında İslam her şeye rağmen yükseliyordu.İnsanlık adalet,eşitlik,huzur,iman arıyordu.

Peygamberimizin kavmi kureyş yıllarca kendisine zulüm ve işkence yapmıştır.Mekke den Medineye Hicret ettirecek kadar zulüm de sınır tanımamışlardır.Bir yudum suya dahi muhtaç etmişlerdir.(size su bile yok diyenler).Kureyşliler bir zaman sonra kuraklıktan susuz kalınca eziyet ettikleri Peygamber’e gelip “kavmin helak oluyor,kavminin kurtulması için Allaha dua et demişlerdir.O Rahmet Peygamberi intikam peşinde olmadığı için Kollarını açtı ve Allahtan yağmur istedi.

Uhud savaşında Peygamberin üzerine taş üzerine taş yağdırmışlar,alnından yaralamışlar,dişi kırılmış fakat O Resul el açıp Allah’ım sen bunlara gazap etme.Ey Rabbim Kavmimi hidayet et.Onlar hakikati bilmiyorlar.Çünkü O Rahmet Peygamberi,Rahmetim gazabımı geçti diyen Allahın sözcüsü halifesidir.

Taif’te Peygamber taşlanmış.Semadan gelen bir ses “istersen şu dağı üzerlerine yıkayım,Hayır Rabbim belki onların soyundan sana ibadet edecek çocuklar çıkar.Bu hadise den 12 yıl geçmiş Taiflilerin inatları bitmemişti.İslam ordusu üzerine mancınıklarla ateşler atmışlardı.Sahabeler Peygambere efendim Taiflilere lanet okumasını istemişlerdi.Peygamberimiz ellerini kaldırıp şöyle demiştir; “Allahım Taifi doğru yola ilet ve bize kat.Bu dua dan belli bir zaman sonra Taif ileri gelenleri Müslüman olmuşlardı.

Allah Resulü Mekke,Medine ve Taifi kılıçla değil dua ve insani duruşla aldı.O gönülleri fethetti.Yıkan asla olmadı.

Sahi biz hangi dine ve Peygambere inanıyoruz. Allah aşkına.Bizim yolumuz hangi yol.Kimin yolu?

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.