logo

üsküdar evden eve nakliyat sex izle seks izle

Bostancı Escort
07 Ekim 2014

Yolsuzluk suçlarında artış var

Yolsuzluk suçlarında artış var

Yolsuzluk suçlarında artış var

 

Yolsuzluk suçları Emniyet raporuna yansıdı

 

Emniyet’in raporuna göre 2012 yılında 224 planlı yolsuzluk operasyonu gerçekleştirilirken, 2013 yılında yüzde 15,17 artışla 258 planlı operasyon yapıldı. 2013 yılı planlı yolsuzluk operasyonları içerisinde “İhaleye Fesat Karıştırma” ile “Kamu Kurumu Dolandırıcılığı” suçlarının diğer yolsuzluk suçlarına göre daha fazla işlendiği tespit edildi. Tarım sektöründe yaşanan yolsuzluk suçlarına yönelik operasyonlar da arttı.

 

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı’nın ‘2013 Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Raporu’na göre Türkiye’de 2012 yılında 7 milyar TL, 2013 yılında ise 9,1 milyar TL tarımsal destekleme ödemesi gerçekleştirildi. Yıllara göre tarım sektöründe gerçekleştirilen planlı operasyon sayıları ise şöyle: 2010 yılında 10; 2011 yılında 18; 2012 yılında 20; 2013 yılında 21.

 

Tarımsal kalkınma için yapılan söz konusu destekleme ödemelerinin, önceki dönemlerde olduğu gibi bazı çıkar grupları tarafından suistimal edildiği ve kamu zararına neden olunduğu tespit edildi. Tarım sektöründe yaşanan yolsuzluk suçlarına yönelik operasyon sayılarında bir önceki döneme oranla az da olsa artış yaşandı. 2012 yılında sektörde yaşanan usulsüzlüklere yönelik gerçekleştirilen planlı operasyon sayısında bir önceki yıla oranla yüzde 25’lik bir artış gerçekleşti.

 

KAMU GÖREVLİLERİ YOLSUZLUĞA BULAŞIYOR

 

 

Bu alanda gerçekleştirilen başlıca usulsüzlüklerin “kurulan paravan şirketler adına sahte fatura düzenlenmesi, hayvanlara ait hayali veri girişi yapılarak destekleme ödemesi alınması, sahte veya gerçeğe aykırı müstahsil makbuzları ile destekleme ödemesi alınması, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) üzerinden hayali veri girişi yapılarak destekleme ödemesi alınması Veteriner Bilgi Sistemi (TÜRKVET) sistemi üzerinden hayvanlara ait hayali veri girişi yapılarak destekleme ödemesi alınması” şeklinde olduğu tespit edildi.

 

Yolsuzluk suçları ile mücadele çalışmaları kapsamında 2012 yılındaki 224 operasyonda bin 8’i kamu görevlisi olmak üzere toplam bin 329 şüpheli yakalandı. Bunlardan 231’ü kamu görevlisi olmak üzere toplam 557 kişi tutuklandı. 2013 yılında ise 258 operasyon yapıldı. 705’i kamu görevlisi olmak üzere toplam 2 bin 314 kişi yakalandı. Bunların 105’i kamu görevlisi olmak üzere toplam 364 kişi tutuklandı.

 

Sağlık, yerel yönetimler, adli hizmetler, eğitim, tarım sektörleri ve sosyal güvenlikte meydana gelen usulsüzlüklere yönelik gerçekleştirilen operasyonların ön plana çıktığı görülüyor. Yolsuzluk suçlarına yönelik planlı operasyonlar suç türü olarak incelendiğinde ise önceki yıllarda olduğu gibi ‘İhaleye Fesat Karıştırma’ ve ‘Kamu Kurumu Dolandırıcılığı’ suçlarına yönelik operasyonların ağırlıkta olduğu anlaşılıyor.(CİHAN)

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?