Zeki Müren’in nüfus cüzdanı ve gerçek yaşı ortaya çıktı!

Zeki Müren’in nüfus cüzdanı ve gerçek yaşı ortaya çıktı!

İle paylaş:


Onur Akay, Zeki Müren’in nüfus cüzdanı örneğini yayınladı. Müren’in nüfus cüzdanında kayıtlı olan tarih ise herkesi şaşırttı.

Zeki Müren’in nüfus cüzdanı ve gerçek yaşı ortaya çıktı!

Türk sanat müziği sanatçısı Onur Akay’ın bugün Aydınlık Gazetesi’nde yayınlanan yazısı, Müren hayranlarını şaşırttı. Sanat Güneşi’nin 22. ölüm yıl dönümü nedeni ile özel bir yazı ve söyleşi yayınlayan Akay, Zeki Müren’in nüfus cüzdanı örneğini yayınladı. Müren’in nüfus cüzdanında kayıtlı olan tarih ise, magazin gündemine bomba gibi düşerek sosyal medyada tartışmalara neden oldu.

“DOĞMADAN ÖNCE NÜFUSA KAYITLI OLDUĞU GÖRÜLÜYOR”

Zeki Müren’in 14 Şubat 1992 tarihinde Bodrum İkinci noterinden tasdikli nüfus cüzdanı örneğini yazısında yayınlayan Onur Akay, “Doğum tarihine bakınca Müren’in doğmadan önce nüfusa kayıtlı olduğu görülüyor. Çünkü Sanat Güneşi’nin internette yer alan videosunu izlerseniz eğer, kendi ağzından hayatını anlatıyor ve “1931 yılının 6 Aralık Cuma sabahı Bursa’da doğdum” diyor. Müren, zaten her sene 6 Aralık tarihinde doğum gününü ünlü dostları ile birlikte kutlardı. Tüm Türkiye’de doğum günü olarak bu tarihi biliyor ancak araştırdığımda, 6 Aralık 1931 tarihinin Pazar gününe denk geldiğini görüyordum. Daha sonra, kendi arşivimde olan Zeki Müren’le ilgili çok önemli bir belgeye tekrar dikkatlice baktığımda ise, bu karmaşık olayı çözüyordum.” ifadelerini kullandı.

ZEKİ MÜREN 1930 DOĞUMLU MU?

Zeki Müren’in nüfus cüzdanı ve gerçek yaşı ortaya çıktı!

Ayrıca Zeki Müren 1960’lı yıllarda doğum gününü kutlarken Ajda Pekkan, Semiramis Pekkan ve Peri Han’la çekilmiş fotoğrafını da yayınlayan Onur Akay, yazısında Türkiye’nin en büyük Türk müziği arşivlerinden birine sahip olan ve ünlü şarkıların bestecisi Turhan Taşan’la da söyleşi yaptı. Nüfus cüzdanı örneğini Taşan’ın arşivinde bulan Akay, “Hocam, Müren’le ilgili benim arşivimde de çok önemli bir belge var. Sizde olan belge ile karşılaştırdığımda, Zeki Müren’in 6 Aralık 1930 doğumlu olduğunu anlıyorum. Yani 27 gün sonra nüfusa yazdırılmış. O zaman Zeki Müren’in bu sene 6 Aralık’ta 88. doğum günü kutlanacak.” dedi. Taşan da Akay’la aynı düşündüğünü ifade etti.

Onur Akay’ın, 1990 yılında henüz 13 yaşındayken yaptığı ‘Gönlümdeki Bahar’ adlı ilk bestesinin sözleri Zeki Müren’e ait. Sanat Güneşi Zeki Müren’in doğum günü olan 6 Aralık tarihi ise, Akay’ın TRT Müzik’te yaptığı öneri ile ilk defa 2012 yılında, ‘Türk Sanat Müziği Günü’ olarak kutlanmıştı.

Akay, yazısını şu sözlerle bitirdi.

“Sanat Güneşi ise, ‘İşte Benim Zeki Müren’ şarkısında, “İsmim Mesut, göbek adım Bahtiyar. Yıllarca hep böyle bildiniz siz. Mesut Bahtiyar’dan şarkılar dinlediniz.” der…

Sizler Sanat Güneşi’ni hep 1931 doğumlu bildiniz, oysa 6 Aralık 1930 Cumartesi günü doğan, Zeki Müren’den şarkılar dinlediniz.”

1 yorum

  1. Bir astrolog olarak doğum zamanını araştırıyorum.6 aralık 1930 da doğup ,doğum zamanını ocak 1931 başında kaydettirmiş olmaları mümkün.Ama cuma günü doğdum demesi ne???.

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*